Skip to content

1000 Academy Terr

Linden, NJ 07036

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block396
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage685
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
45%
Improvement Value:$75,200
55%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,613+2.2%
2024$9,402-1.0%
2023$9,499+0.5%
2022$9,449+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft685DeedBook 6609, Page 2746Recorded2/4/2026

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3673, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3403, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1956