Skip to content

718 Haven Pl

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$608,000
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block406
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
38%
Improvement Value:$106,800
62%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,095+2.2%
2024$11,830-1.0%
2023$11,952+0.5%
2022$11,889+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$608,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6571, Page 2905Recorded2/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6184, Page 567Recorded4/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6152, Page 227NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961