Skip to content

724 Haven Pl

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block406
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
39%
Improvement Value:$101,800
61%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,743+2.2%
2024$11,486-1.0%
2023$11,605+0.5%
2022$11,543+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From: BIFISI 1 LLC, BIFISI 1 LLC

To: JACKMAN, ECLIFF, JACKMAN, ECLIFF

Sq Ft1,742DeedBook 6236, Page 265NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$195,000

From: DILEO, LOUIS M.J. EXR, DILEO, LOUIS M.J. EXR

To: BIFISI 1 LLC, BIFISI 1 LLC

Sq Ft1,742DeedBook 6179, Page 452NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961