Skip to content

707 Haven Pl

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block408
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
38%
Improvement Value:$97,500
62%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,061+4.7%
2024$10,569-1.0%
2023$10,681+0.5%
2022$10,623+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6529, Page 2992NU CodeFamily (1)Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6529, Page 2987NU CodeFamily (1)Recorded12/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961