Skip to content

706 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Oct 2, 1992

Property Information

Block408
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage494
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
38%
Improvement Value:$95,900
62%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.2%
2024$10,709-1.0%
2023$10,820+0.5%
2022$10,762+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 3891, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1961