Skip to content

712 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block408
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
39%
Improvement Value:$93,600
61%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+2.2%
2024$10,551-1.0%
2023$10,660+0.5%
2022$10,603+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5873, Page 403Recorded8/5/2011

Property Built

Built

Year Built: 1961