Skip to content

725 Haven Pl

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 13, 2009

Property Information

Block408
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
38%
Improvement Value:$96,000
62%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+2.2%
2024$10,716-1.0%
2023$10,827+0.5%
2022$10,769+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5787, Page 396Recorded10/29/2009

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3121, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1961