Skip to content

1208 Stockton Rd

Linden, NJ 07036

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block409
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
47%
Improvement Value:$72,800
53%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,641+3.9%
2024$9,278+2.6%
2023$9,041+0.5%
2022$8,993+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 6459, Page 2190NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5865, Page 18NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1953