Skip to content

701 Willick Rd

Linden, NJ 07036

Built 1961

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block409
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
39%
Improvement Value:$95,800
61%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,097+2.2%
2024$10,853-1.0%
2023$10,966+0.5%
2022$10,907+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5421, Page 77Recorded3/16/2004

Property Sale

SaleMulti
$243,900

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5214, Page 17Recorded12/26/2001

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 4993, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1961