Skip to content

701 N Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1956
Industrial

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block421
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,783
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
48%
Improvement Value:$121,000
52%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,483+2.2%
2024$16,122-1.0%
2023$16,288+0.5%
2022$16,202+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$540,000

From:

To:

Sq Ft6,783DeedBook 6120, Page 21Recorded5/13/2016

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3302, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1956