Skip to content

1420 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1962
Industrial

Last Sale Price
$295,900
Last Sale Date
Dec 28, 2007

Property Information

Block421
Lot64
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,432
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,400
48%
Improvement Value:$133,500
52%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,995+2.2%
2024$17,601-1.0%
2023$17,782+0.5%
2022$17,688+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962