Skip to content

1300 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1970
Industrial

Last Sale Price
$1,555,000
Last Sale Date
Mar 28, 2013

Property Information

Block421
Lot50
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
33%
Improvement Value:$429,400
67%
Total Assessment$636,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,780+2.2%
2024$43,799-1.0%
2023$44,251+0.5%
2022$44,016+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,555,000

From: WEST BLANCKE ASSOC LLC C/O GORDON

To: SJB REALTY LLC

DeedBook 5947, Page 619Recorded4/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 3050, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1970