Skip to content

1539 W Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1955
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 1999

Property Information

Block423
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
26%
Improvement Value:$483,200
74%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,708+2.2%
2024$44,707-1.0%
2023$45,169+0.5%
2022$44,928+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 3050, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1955