Skip to content

118 Carteret St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block441
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$70,500
54%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+2.2%
2024$8,976-1.0%
2023$9,068+0.5%
2022$9,020+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$271,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6183, Page 737NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958