Skip to content

244 E Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1973

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block441
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
35%
Improvement Value:$83,900
65%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,064+2.2%
2024$8,866-1.0%
2023$8,957+0.5%
2022$8,910+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$355,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6503, Page 2434NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4488, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1973