Skip to content

230 E Linden Ave

Linden, NJ 07036

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block441
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
33%
Improvement Value:$142,400
67%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,943+2.2%
2024$14,616-1.0%
2023$14,767+0.5%
2022$14,688+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From: DOWNEY, ZENAIDA, DOWNEY, ZENAIDA

To: BANZON, LUCILA R - BANZON, ELEANOR, BANZON, LUCILA R - BANZON, ELEANOR

Sq Ft2,590DeedBook 6051, Page 104Recorded4/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$580,000

From: NASCIMENTO, JOVITA M

To: DOWNEY, RAYMOND & ZENAIDA

Sq Ft2,590DeedBook 5494, Page 324Recorded4/4/2005

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4897, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1972