Skip to content

142 Liberty Ave

Linden, NJ 07036

Built 1931

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block447
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
39%
Improvement Value:$86,000
61%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,915+2.2%
2024$9,698-1.0%
2023$9,798+0.5%
2022$9,746+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 3493, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1931