Skip to content

836 S Park Ave

Linden, NJ 07036

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block495
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
38%
Improvement Value:$65,600
62%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+2.2%
2024$7,243+6.2%
2023$6,817+0.6%
2022$6,778+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922