Skip to content

236 W Morris Ave

Linden, NJ 07036

Built 1975

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 16, 1998

Property Information

Block464
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
32%
Improvement Value:$115,600
68%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+2.2%
2024$11,679-1.0%
2023$11,799+0.5%
2022$11,737+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4734, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1975