Skip to content

317 S Stiles St

Linden, NJ 07036

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$809,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block466
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
26%
Improvement Value:$117,500
74%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+2.2%
2024$10,895-1.0%
2023$11,007+0.5%
2022$10,949+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$809,000
Sq Ft1,264DeedBook 6587, Page 2459Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$318,114

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 6542, Page 399Recorded4/18/2024

Property Sale

SaleMulti
$167,602

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 6324, Page 531NU CodeTitle correction (4)Recorded5/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$331,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 6212, Page 2017Recorded9/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1918