Skip to content

823 Meacham Ave

Linden, NJ 07036

Built 1932

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block473
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
34%
Improvement Value:$81,600
66%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706+2.2%
2024$8,515-1.0%
2023$8,603+0.5%
2022$8,557+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 6576, Page 2365Recorded4/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3774, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3588, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1932