Skip to content

830 S Park Ave

Linden, NJ 07036

Built 1962
Other Exempt

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Mar 18, 1978

Property Information

Block495
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,006
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
35%
Improvement Value:$75,600
65%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$5,502+4.7%
2010$5,253+7.3%
2009$4,897+3.9%
2008$4,714+6.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 3136, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1962