Skip to content

1418 Essex Ave

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block49
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
36%
Improvement Value:$74,000
64%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+2.2%
2024$7,930-1.0%
2023$8,012+0.5%
2022$7,970+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5469, Page 30Recorded11/29/2004

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4089, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3194, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1957