Skip to content

705 Tuxedo Pl

Linden, NJ 07036

Built 1968

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block508
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page140

Building Details

Building Class18
DescriptionCB-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,802
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
50%
Improvement Value:$7,600
50%
Total Assessment$15,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,062+2.3%
2024$1,039-1.0%
2023$1,049+0.5%
2022$1,044+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$625,000
Sq Ft2,802DeedBook 6473, Page 266Recorded7/18/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,802DeedBook 6208, Page 980Recorded8/18/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1968