Skip to content

149 E 12th St

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 3, 1989

Property Information

Block527
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
40%
Improvement Value:$65,400
60%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,616+2.2%
2024$7,449-1.0%
2023$7,526+0.5%
2022$7,486+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3594, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1963