Skip to content

118 E 11th St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block527
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,900
40%
Improvement Value:$63,600
60%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+2.2%
2024$7,325-1.0%
2023$7,401+0.5%
2022$7,361+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,124DeedBook 5645, Page 329NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1958