Skip to content

19 E 17th St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block537
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$85,400
65%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+2.2%
2024$9,038-1.0%
2023$9,131+0.5%
2022$9,082+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5744, Page 813NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded12/18/2008

Property Sale

SaleMulti
$407,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5562, Page 846Recorded2/6/2006

Property Sale

SaleMulti
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5495, Page 21Recorded4/6/2005

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 3336, Page 791

Property Built

Built

Year Built: 1928