Skip to content

1710 Clinton St

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2003

Property Information

Block538
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
42%
Improvement Value:$65,700
58%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,953+2.2%
2024$7,779-1.0%
2023$7,859+0.5%
2022$7,817+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$128,900
DeedBook 5011, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4203, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 3027, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1958