Skip to content

1405 Eddy Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 22, 1988

Property Information

Block554
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$74,200
62%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+2.2%
2024$8,267-1.0%
2023$8,353+0.5%
2022$8,308+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3567, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1963