Skip to content

1318 Winans Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block554
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
38%
Improvement Value:$75,400
62%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537+2.2%
2024$8,350-1.0%
2023$8,436+0.5%
2022$8,391+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5888, Page 355Recorded12/20/2011

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5877, Page 839NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/13/2011

Property Built

Built

Year Built: 1928