Skip to content

104 W 15th St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block554
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage638
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
31%
Improvement Value:$92,400
69%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+2.2%
2024$9,210-1.0%
2023$9,305+0.5%
2022$9,255+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928