Skip to content

3202 Tremley Pt Rd

Linden, NJ 07036

Built 1923

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block573
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage989
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
32%
Improvement Value:$85,200
68%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+2.2%
2024$8,625-1.0%
2023$8,714+0.5%
2022$8,668+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From: HURT, BRENDA A

To: REAL HOME INVESTMENTS LLC

Sq Ft989DeedBook 6577, Page 2426Recorded4/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1923