Skip to content

133 Irene St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block573
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$57,300
56%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+2.3%
2024$6,786-1.1%
2023$6,859+0.6%
2022$6,821+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928