Skip to content

217 Monroe St

Linden, NJ 07036

Built 1921

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block577
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
42%
Improvement Value:$57,700
58%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+2.2%
2024$6,802-1.0%
2023$6,873+0.5%
2022$6,836+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$338,000

From: HARPER, SAMUEL A & RAMONA

To: SUAREZ, JIMMY - VELASQUEZ, MEGAN

Sq Ft864DeedBook 6430, Page 2144Recorded9/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From: CHMIELOWSKI, WOJCIECH & AGNIESZKA, CHMIELOWSKI, WOJCIECH & AGNIESZKA

To: HARPER, SAMUEL A & RAMONA, HARPER, SAMUEL A & RAMONA

Sq Ft864DeedBook 6063, Page 259NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$99,500

From: DONOVAN, CHERYL ANN & DENNIS JOSEPH

To: CHMIELOWSKI, WOJCIECH, CHMIELOWSKI, WOJCIECH

Sq Ft864DeedBook 6011, Page 673NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 3593, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1921