Skip to content

3106 S Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 20, 1997

Property Information

Block583
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2A-F-2S &1S-STL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage888
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
76%
Improvement Value:$120,600
24%
Total Assessment$498,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,062+2.2%
2024$34,294-1.0%
2023$34,648+0.5%
2022$34,463+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4587, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920