Skip to content

Lot Between Ps & Turnpike

Linden, NJ 07036

Built 1998
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block583
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page121

Building Details

Building Class---
DescriptionTANKS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage16.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,936,800
87%
Improvement Value:$288,200
13%
Total Assessment$2,225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$156,462+2.2%
2024$153,036-1.0%
2023$154,615+0.5%
2022$153,792+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998