Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Lot On Rahway River
Linden, NJ 07036
Vacant Land
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 6, 2015
Property Information
Block583
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page121
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.63
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$277,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$277,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,535 | +2.2% |
| 2024 | $19,107 | -1.0% |
| 2023 | $19,304 | +0.5% |
| 2022 | $19,202 | +0.3% |
Property History
No events match the selected filters.