Skip to content

201 Richford Terr

Linden, NJ 07036

Built 1957

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block5
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
37%
Improvement Value:$75,200
63%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,410+2.2%
2024$8,226-1.0%
2023$8,311+9.9%
2022$7,562+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6361, Page 2278NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6304, Page 535Recorded1/10/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3894, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 3089, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1957