Skip to content

1145 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block75
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
52%
Improvement Value:$49,400
48%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,236+2.2%
2024$7,077-1.0%
2023$7,151+0.5%
2022$7,112+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927