Skip to content

1143 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block75
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
36%
Improvement Value:$81,100
64%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,917+2.2%
2024$8,721-1.0%
2023$8,811+0.5%
2022$8,764+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 6265, Page 126NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 5585, Page 132NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/5/2006

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 3476, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1927