Skip to content

601 Sherwood Parkway

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block20
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,218
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
55%
Improvement Value:$139,600
45%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$66-98.9%
2025$6,058+3.1%
2024$5,875+1.2%
2023$5,804+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6563, Page 2023NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

DeedBook 6130, Page 702Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 4999, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1954