Skip to content

587 Woodland Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1930

Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block21
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SB 0G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,300
54%
Improvement Value:$165,600
46%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+3.2%
2024$6,905+1.3%
2023$6,818+11.0%
2022$6,140-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2797, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1930