Skip to content

597 Woodland Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block21
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,433
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
52%
Improvement Value:$174,100
48%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$76-99.0%
2025$7,417+3.1%
2024$7,193+1.2%
2023$7,106+25.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938