Skip to content

605-07 W 3rd St

Plainfield, NJ 07060

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2004

Property Information

Block109
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage864
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
25%
Improvement Value:$68,100
75%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+1.0%
2024$7,833+3.1%
2023$7,597+0.3%
2022$7,575+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3494, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1921