Skip to content

801-11 North Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1921

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block341
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF4G 3F
Dwellings3
ZoningTSR
Sq Footage2,924
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
52%
Improvement Value:$57,600
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+1.0%
2024$10,375+3.1%
2023$10,062+0.3%
2022$10,033+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$227,500

From: EST OF VENEZIA,D% ET ALS

To: CERCHIO, LOUIS N III

Sq Ft2,924DeedBook 5397, Page 573Recorded10/30/2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3527, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1921