Skip to content

831 North Ave

Plainfield, NJ 07062

Built 1890

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block341
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class0990
Description2SF 2F
Dwellings1
ZoningTSR
Sq Footage1,728
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
31%
Improvement Value:$55,900
69%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+1.0%
2024$7,012+3.1%
2023$6,800+0.3%
2022$6,781+0.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From: BROWN, BRANDI

To: TORIBIO, LEO A

Sq Ft1,728DeedBook 6298, Page 2351Recorded12/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 5793, Page 685

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5534, Page 55

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From: BANK ONE NATIONAL ASSOC, TRUSTEE

To: VERDIC, DOMINICK

Sq Ft1,728DeedBook 5370, Page 406NU CodeBankruptcy (13)Recorded5/7/2003

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3514, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1890