Skip to content

190-94 Pineview Terr

Plainfield, NJ 07062

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2008

Property Information

Block448
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,707
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
39%
Improvement Value:$84,000
61%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,033+1.0%
2024$11,914+3.1%
2023$11,555+0.3%
2022$11,521+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955