Skip to content

196-98 Pineview Terr

Plainfield, NJ 07062

Built 1951

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block448
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage720
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
39%
Improvement Value:$50,100
61%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,195+1.0%
2024$7,124+3.1%
2023$6,909+0.3%
2022$6,889+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6468, Page 403Recorded6/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951