Skip to content

508-16a South Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2016

Property Information

Block612
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class1021
Description1SCB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage982
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
68%
Improvement Value:$26,500
32%
Total Assessment$82,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,437+1.7%
2024$7,311+3.5%
2023$7,066+0.3%
2022$7,047+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3585, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1927