Skip to content

534-36 South Ave

Plainfield, NJ 07060

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block612
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityPlainfield City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class1022
Description1SCB
Dwellings---
Zoning197
Sq Footage1,053
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
49%
Improvement Value:$20,300
51%
Total Assessment$39,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,578+1.7%
2024$3,518+3.5%
2023$3,400+0.3%
2022$3,391+0.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000

From: SANCHEZ, ALBA RUTH & DUARTE, FABIO

To: VARGAS, MIGUEL A & MERALDA

Sq Ft1,053DeedBook 6263, Page 494Recorded5/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$183,000

From: WIGGS, WALTER JR

To: FORBES, DAWN

Sq Ft1,053DeedBook 5357, Page 711Recorded2/19/2003

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3710, Page 306

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3455, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1927